Tehnika

TERAKE TARKUST: miks nimetatakse osasid käekelli kronomeetriteks?

Toimetas Vidrik Võsoberg 12.09.2017, 12:33

Keegi Tom on pärinud, miks kannavad osad kellad kronomeetri tiitlit ja nime, kuigi nähtavalt ei tee need midagi teistmoodi kui ükskõik milline teine ajanäitaja. Siin on GQ spetsialisti vastus.

Terminit kronomeeter (mis tähendab ladina keeles lihtsalt „ajamõõtjat“) tohib kasutada vaid sellise kellamehhanismi kohta, mida on testinud ja sertifitseerinud sõltumatu autoriteet. Kuigi üle maailma on mitmeid selliseid organisatsioone, tähendab praktikas see enamasti Šveitsi ametlikku kronomeetrite testimise instituuti (Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres ehk COSC).

Instituut testib kellamehhanismide täpsust 15-päevalise perioodi jooksul: esimesed kümme päeva toatemperatuuril ja viimased viis päeva erinevate temperatuuride käes. Mõõdetud täpsuse nihe peab jääma eelnevalt paika pandud piiridesse, enamasti -4/+6 sekundit päevas või 99,99% täpsusega, mis on mehaanilise seadme suurim võimalik näitaja.

Kui täpsus on nõuetekohane, siis annab COSC mehhanismile sertifikaadi ja see on kvaliteedimärk.

Termini chronometer võttis esmakordselt kasutusele Yorkshire’ kellameister Jeremy Thacker 18. sajandi alguses, püüdes edutult ehitada kella, mis oleks piisavalt täpne merel navigeerimiseks. Probleem seisnes selles, kuidas nullida laeva liikumise mõju mehhanismile. Mereohutuse ja maadeavastamise seisukohalt oli tegu üliolulise asjaga.

Iseõppinud puusepp John Harrison võttis kronomeetri loomise endale väljakutseks ja üht tema kella kasutas kapten Cook oma teisel ja kolmandal merereisil. Harrison sai oma ajastu mõistes multimiljonäriks – ja aitas Briti impeeriumil järgneva sajandi jooksul maailmameresid valitseda.